+90 464 213 04 08

Hemşin Deresi

Hemşin Deresi

Hemşin Deresi

Dar ve derin bir vadiye konumlanan Hemşin ilçesi turizm açısından önemli bir bölgedir. İlçe yakınlarındaki tarihi konaklar, camiler, taş kemer köprüler ve şelaleler bunun en önemli göstergesidir. Sahilde yer alan Pazar ilçesi yönünden Hemşin’e geldiğinizde Taşköprü, Levent ve Başkaya-Karemiş köprüleri karşılar konuklarını. Taşköprü’yü geçtikten sonra yolun sağ tarafında Hacı Balta Camisi’ni, biraz ileriden sağa döndüğünüzde ise Yaltkaya köyündeki tarihi camiyi görebilirsiniz.

İlçe merkezinde vereceğimiz kısa bir molanın ardından, Üsküt üzerinden Çamlıhemşin’e giden köy yolunu izleyerek Akyamaç ve Nurluca Köyü'ndeki konakları ziyaret ediyoruz. Rampanın sonuna geldiğinizde sol tarafınızda yer alan vadinin içerisinde Akyamaç Şelalesi görüş alanınıza girecektir.

Hemşin merkeze dönüp güneye doğru ilerlediğinizde, ilçe çıkışında Nurluca Köprüsü’nü fotoğraflayabilirsiniz. Biraz ilerideki yeni köprüden karşıya geçip Bilenköy’e ulaştığınızda, Doruklar Konağı’nı ve köyle aynı adı taşıyan tarihi ahşap camiyi ziyaret etmenizi öneririz. Yeniden ana yola dönüp güneye doğru yolculuğunuza devam edebilirsiniz. 4. Kilometredeki Çamlıtepe köyünde tarihi konak örneklerini göreceksiniz. 8. kilometrede yer alan Kantarlı tarihi kemer köprüsünü fotoğrafladıktan sonra Hemşin gezi turu sona erecektir.

Mayıs ayı içerisinde bu geziyi planlıyorsanız, Kantarlı Köprüsü’nden güneye devam eden toprak yolu takip ederek, orman gülleriyle bezenen vadinin bir renk cümbüşünü andıran görüntüsüne tanık olabilirsiniz.

Gezi Planına Ekle

Hemşin Deresi için Önerilerimiz

Hacı Balta Camii

(3186)

Ciha Kalesi

(6617)

Kocaköprü Dörtgözlü Köprü

(3791)

HEMŞİN

(2108)