+90 464 213 04 08

Fındıklı Çağlayan Deresi Konakları

  • Anasayfa
  • Fındıklı Çağlayan Deresi Konakları
Fındıklı Çağlayan Deresi Konakları

Fındıklı Çağlayan Deresi Konakları

Kırsal mimarinin önemli örneklerini barındıran Fındıklı ilçesindeki konaklar daha çok Çağlayan (Abu Viçe) ve Arılı vadilerine yayılıyor. Özgün mimari formları ve dış cephelerinin estetik biçimleriyle hayranlık uyandıran evlerin hem dış görünüşü hem de iç planları birbirine oldukça benziyor. Ancak her birinin yakınına vardığınızda diğerlerinden ayırt edici özelliklere de sahip olduğunu görüyorsunuz. Bir kısmında büyük bacalar göze çarparken, diğer bir kısmında ahşap ve taş detaylar ön plana çıkıyor. 


Fındıklı kırsal mimari yapıları genellikle iki katlı planlanmış olup zemin kat ahır, birinci kat ise yaşam alanı olarak düzenlenmiştir. Kültür mirasımız olan bu konutların en önemli özelliği, yerel ağızda ‘göz dolmalı’ ya da ‘taşgöze’ adı verilen ahşap iskeletli taş dolgu duvar tekniğiyle inşa edilmeleridir. Öncelikle raf sistemi görüntüsünde birbirini dik kesen tahtalarla geçme sistemi (terekleme) kullanılarak küçük dikdörtgenler oluşturuluyor. Bu ahşap göz (raf) kısımlarının arasına yerleştirilen taşlar ise derelerden toplanan ve kesilerek biçimlendirilen iri çakıl taşlarıdır. Bu tip taşların seçilmesinin ana nedeni, yüzeylerinin düz ve parlak olması, yapıda estetik durmasıdır. Taş yerleştirme işleminin ardından ahşap çatkı ile dolgu taşlarının arası yalıtım amacıyla bir tür derzle sıvanır. Dışarıdan bakıldığında oldukça estetik bir görüntü sergileyen ve geometrik desen izlenimi yaratan taş dolgu sistemi, usta işi sanatsal bir ürün çıkarır ortaya. 
 
Bölgenin aşırı nemli olması, inşaatlarda taş malzeme kullanımının ana nedenlerinden biridir. Romatizmal hastalıklara karşı hassas olan yöre insanları, atalarından kalan alışkanlıkla betona nazaran nemi daha az çektiği için taşı tercih ediyorlar.
 
Laz konaklarının diğer özellikleri arasında; bina içlerinin yazın daha serin, kışın ise sıcak olması, kapıların doğu veya güneye bakması, geniş ve ferah olması, çatı aralığındaki minik bölmelerinin neden olduğu hava sirkülasyonu (doğal klima) gibi ayrıntılar sayılabilir.
 
Evlerin pencere sistemleri de oldukça ilginçtir. Cephelere simetrik biçimde yerleştirilen pencereler, düşey doğrultuda (giyotin tarzı) çalışır. Genel olarak pencere yüksekliklerinin 150 cm, genişliklerin ise 90 cm civarında olması ev içinin aydınlık olmasını sağlar. Pencerelerde ayrıca, yağmur ve olumsuz kış şartlarını önlemek için dışa açılan çift yönlü tahta kapaklar yer alır. Çatı örtüsü olarak çoğunlukla alaturka kiremit kullanılan evlerde, eğimli çatı sistemi uygulanmıştır. İki yöne eğimli (semer), üç yöne eğimli (üç omuz) veya dört yöne eğimli (dört omuz) sistemler, bu yapılarda sıklıkla görülen çatı şekilleridir. Çatı araları da depo vazifesi görmektedir.

Gezi Planına Ekle

Fındıklı Çağlayan Deresi Konakları için Önerilerimiz